top of page

Özellikleri, Avantajları ile Kahve Makinesi Çeşitleri


Kapsül hazneli makineler


Kapsüllü kahve makinesinin avantajları ve dezavantajları neler?

Kapsüllü kahve makinesi çeşitleri kahveseverler için oldukça geniş bir yelpazede kahve çeşitleri sunuyor. Filtre kahveden caffè crema, espresso veya cappuccino'ya kadar farklı kahve lezzetlerini keşfetmek mümkün. Kapsüller vakumlu olduğu için son kullanma tarihine kadar tazelikleri garanti altındadır. Ancak belli bir kapsüllü kahve makinesi almak aynı zamanda o makine için üretilen belli kapsüllere bağlı kalmak anlamına da gelmektedir. Çünkü makine ve kapsül birbirine bağlı kapalı bir sistem olarak sunulmaktadır. Kapsüller alüminyum veya plastikten üretilmektedir. Her iki materyal ayrı ayrı geri dönüşüme gönderilebilir. Bunun için kahve kapsüllerini evde bulunan çöp kutusuna değil, belediyenin uygun olarak hazırladığı geri dönüşüm kutularına atmaya özen göstermek gerekir. Kapsül hazneli makinelerin özelliği

Kapsüllü kahve makineleri ile çeşitli kahve türlerini ve farklı lezzetleri bir tuş ile yakalayabilirsiniz. Son derece pratik bir çalışma prensibi ile çalışır: Kapsül haznesine dilediğiniz kapsülü yerleştirdikten sonra entegre su haznesinde gerekli miktardaki su uygun ısıya getirilir, ardından basınç altında kapsüle press edilir. Yaklaşık bir dakika sonra taze kahveniz hazır! Ancak makine çalıştırıldıktan sonra suyun ısınma zamanını da hesaba katmak gerekir. Kahve pişirme özelliği yanında birçok makine aynı zamanda süt köpürtme aparatlarına da sahiptir. Böylece sütlü kahveler hazırlamak da mümkün olur. Kapsüllü kahve makinelerinin birçoğu artık kişisel ayar özelliği de taşımaktadır. Kapsüllü kahve makinesinin fiyatı nedir?

Kapsüllü kahve makineleri arasında farklı fiyat aralıkları bulabilirsiniz. Başlangıç için Cafissimo PURE gibi modellerin fiyatı 1700 TL'den başlasa da premium modeller daha yüksek rakamlara kadar gidiyor. Bir fincan kahvenin ortalama ücreti diğer kahve makineleri ile yapılan kahvelere göre daha yüksek ve kullanılan sisteme göre 1 ila 2 lira arasında değişebiliyor. Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.Filtre Kahve MakineleriFiltre kahve makinesinin avantajları ve dezavantajları neler?


Filtre kahve makinesinde çekilmiş her çeşit kahve çekirdeği kullanılabilir. Böylece belli bir kahve çeşidine bağlı kalmamış olunur. Ancak filtre kahve makinesi basınç ile çalışmadığı için Espresso veya Caffe Crema gibi yoğun aromatik lezzeti vermeyecektir. Tam otomatik kahve makinesinde olduğu gibi filtre kahve makinesi ile kişisel ayarlar yapmak mümkün değildir. Fakat makinenin bakımı ve temizliği oldukça basit çünkü süt gibi bozulan ürünler ile kullanılmıyor. Makinenin birçok parçası elde veya rahatlıkla bulaşık yıkama makinesinde yıkanabilir. Kahve hazırlama süresi ise biraz zaman alabilir, çünkü genelde filtre kahve makinesi ile çok sayıda fincan kahve hazırlanmaktadır. Suyun ısınması ve kahveden geçerek damlaması biraz vakit gerektirir..


Filtre kahve makinesinin özellikleri neler?


70'li yıllardan beri özellikle Alman mutfaklarında en önemli makine olarak filtre kahve makinesi yerini almıştır. Zaman içinde kapsül makineleri veya tam otomatik kahve makineleri klasik filtre kahve makinelerinin önüne geçmiştir. Ancak sadece filtre makineleri ile aynı anda 12 fincana kadar kahve hazırlamak mümkündür. Birçok kişiye aynı anda kahve sunmak istiyorsanız klasik filtre kahve makinesi idealdir. Filtre kahve makinesi bir su haznesi, bir filtre ve ısıtıcı bir altlıkta duran cam demlikten oluşur. Kullanımı da oldukça kolaydır. Su haznesinde bulunan soğuk su öncelikle ısıtılır ve yavaşça kahveyle dolu olan filtreye damlar. Oradan ise yavaşça cam demliğe akar. Sıcak altlık ise makine çalıştığı sürece kahvenin sıcak kalmasını sağlar.French PressFrench Press kahve yapımında klasiklerden biridir. İçinde süzgeci bulunan cam demlikli bir araçtır. Çekilmiş kahve uygun miktarda kaynamış su ile French Press demliğine konulur. Belli bir süre bekledikten sonra kapağa bağlı olan süzgeç aşağı doğru bastırılır. Böylece kahve telvesi demliğin dibinde toplanır ve taze yapılmış kahve telvesiz bir şekilde içilir. Kahve telvesi dışında herhangi bir atık oluşmaz. Böyle olunca da French Press doğayı koruma adına iyi bir alternatif olarak değerlendirilir. Dezavantajı: Espresso veya Caffe Creme konusunda French Press ne yazık ki bir seçenek değil.

1 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kahveli Mag

Comments


bottom of page