top of page

Araç Muayenesi Hakkında Merak Edilenler: Araç Muayene Ücretleri 2022'de Ne Oldu?

Trafiğe çıkan her araç için, belli periyotlarla muayene zorunluluğu bulunur. Olası kazaları önlemek ve trafikte yer alan her bireyin can ve mal güvenliğini sağlamak için muayeneden geçiş zorunluluğu vardır. Her araç sahibi periyodik bakım aralıklarına, aracının güvenlik sorunu çıkarmasına sebep olacak bakım takvimine ve hatta trafik kurallarına uyma yükümlülüklerini yerine getirmediği için zorunlu muayene, trafik güvenliğini oluşturmak adına büyük fayda sağlar. Muayene periyotları, kullanılan aracın tipine göre farklılık gösterir. Trafik kanununa göre ticari araçlar için yılda bir, binek araçlar için ise iki yılda bir zorunlu olan muayene sonrasında trafiğe çıkabilirler. TÜVTÜRK tarafından yapılan muayeneden geçemeyen araç trafiğe çıkamayacağı gibi, çıkması durumunda büyük para cezaları bulunur. Benzer cezai yaptırımlar muayene zamanı gelen aracın muayenesinin yapılmaması durumunda da uygulanır.Araç Muayene Ücretleri 2022’de Ne Oldu?

Araç cinslerine göre belirlenen araba muayene ücreti her yıl güncellenir. Buna göre 2022 yılı muayene ücretleri şu şekildedir:

 • Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet ve motorlu bisikleti, römork ve yarı römork için 258,42 TL;

 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı için 507,40 TL;

 • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için 685,58 TL

Ek olarak Trafik Kanunu’na göre, muayene süresini geçirmiş olan her araç için, geçen her ay başına, muayene ücretine ek %5 gecikme zammı uygulanır.


TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır? Araç Muayene Randevusu Almak İçin 3 Farklı Yol

Araçların muayene sorgulaması e-devlet üzerinden ya da TÜVTÜRK resmi sitesinden yapılabilir. Muayene süresi bitmeden önce e-devlet üzerinden “TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt” sekmesinden, TÜVTÜRK internet sitesinden ya da haftanın 6 günü 08.00-20.00 saatleri arasında TÜVTÜRK Çağrı Merkezi iletişim numarası 0850 222 88 88 aracılığı ile randevu oluşturulabilir. Randevu almadan muayene işlemi hiçbir şekilde yapılamaz.

TÜVTÜRK resmi sitesinden randevu oluşturmak için istenen bilgiler sırasıyla şu şekildedir:

 • “Araç Muayene Randevusu” sayfasından plaka no, ruhsat seri ve no ile şehir bilgileri girilir,

 • Çıkan ekrandan hizmet türü seçimi için “Genel Muayene ve Muayene Tekrarı” seçilir,

 • Ardından randevu oluşturmak istediğiniz tarih, muayene istasyonu ve saat seçimi yapılır,

 • Açılan sayfada randevunun genel bilgileri ve özeti kontrol edilip bilgilerin doğruluğu görüldükten sonra herhangi bir aksilik yaşanması durumunda ulaşılması için iletişim bilgileri girilerek randevu tamamlanır.

Randevu oluşturulduktan sonra cep telefonu ve mail adresine randevu bilgileri iletilir. Yaşanılan şehirdeki tüm istasyonlardan alınabilecek randevu ilgili tarihe kadar güncellenebilir, TÜVTÜRK sitesi üzerinden muayane iptal ve muayene erteleme işlemleri yapılabilir


Araç Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aracın teknik yeterliliğe sahipliğini gösteren muayeneyi geçebilmek için bilinmesi ve öncesinde yapılması gereken bazı hususlar bulunur. Tüm bu hususlar tamamlanmaz ise araç ya muayeneye kabul edilmez ya da ağır kusurlu sayılarak muayene tekrarı gerektirir. Kullanıcı tarafından muayeneden önce yerine getirilmesi gereken yükümlülükler şu şekilde özetlenebilir:

 • Aracın trafik cezası, motorlu taşıtlar vergi borcu, HGS, OGS, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezası gibi borçları kontrol edilip ödenmelidir. Bu borçları ödenmemiş araçların muayeneleri başlatılmaz.

 • Trafik sigortası, ruhsat, kimlik ve egzoz emisyon ölçüm belgesi eksiksiz ve güncel tarihli olarak bulundurulmalıdır. Süresi geçmiş trafik sigortası ağır kusur sebebi olup, mutlaka güncellenmesi gerekmektedir. Muayeneyi araç sahibi yaptırıyor ise ruhsat; başka bir kişi yaptırıyor ise kimlik kartı ibrazı gereklidir. Ancak aynı ay içerisindeki ikinci işlemde vekaletname talep edilir. Egzoz gazı emisyon ölçümü randevuya gerek olmaksızın ruhsat ile tüm TÜVTÜRK sabit istasyonlarında ve yetkili istasyonlarda yapılabilir. Muayeneye başlamak için egzoz gazı ölçüm belgesi de zorunludur.

 • LPG ya da CNG’li araba muayene için giderken, yakıt tankının üzerinde yer alan etiket bilgilerinin okunur durumda olması gerekir. İlgili mevzuata uymayan yakıt depoları ile karşılaşılması durumunda muayene tekrarı sırasında “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” talep edilecektir.

 • Muayene sürecinin başarıyla sonuçlanabilmesi için TÜVTÜRK tarafından belirlenmiş zorunlu ekipmanlara sahip olmak gerekir. Bu ekipmanlar standart olarak tüm motorlu araçlarda bir adet ilk yardım çantası, iki adet üçgen reflektör, araç sınıf ve kullanım amacına göre belirlenmiş adetlerde yangın söndürme cihazı ile kullanıma uygun stepne olarak belirlenmiştir. Bunların dışında, araç sınıfına göre (taksi, otobüs, motosiklet, traktör vb.) belirlenmiş olan ve yer alması zorunlu ek ekipmanlar da vardır.

Araç Muayene İstasyonunda Nelere Bakılıyor?

Gerekli evraklar kontrol edilip randevu sırası geldikten sonra muayene süreci başlar. Araç muayene istasyonunda aracın güvenlik önlemleri, elektronik ve mekanik tüm aksamları, modifikasyonlar gibi trafikte yer alan herkesin güvenliğini sağlayacak birçok unsur kontrol edilir. Araçta yer alan koltuk sayısı, araç tanıtım numaraları, motor numarası, şasi numarası ve tescil plakasının trafik tescil belgesinde belirtilmiş olan numaralar ile aynı olması gerekir. Kontrol edilen tüm aksamların detayları şu şekildedir:

 • Temel Kontroller: Aracın ilk teslim alınması ile temel kontroller yapılır. Yan sinyal ve iç aydınlatma lambaları, uzun ve kısa farlar, varsa sis lambaları, geri vites ve fren lambaları kontrol edilir.

 • Kabin İçi Kontrolleri: Araçta yer alan tüm emniyet kemerlerinin eksiksiz ve çalışır durumda olup olmadığı, sileceklerin durumu, korna, ısıtma ve soğutma sistemi, ön ve arka cam yıkamanın çalışıp çalışmadığı, iç ve yan aynaların sağlamlığı, gösterge panosunun kullanıcıya doğru bilgi verip vermediği, direksiyon simidi ve camlar kontrol edilir. Ön camda görüşü engelleyecek boyutta çatlak ağır kusur sebebidir.

 • Lastiklerin Kontrolü: Araç lastik diş derinliğinin binek araçlarda en az 1.6 mm olması gerektiği için lastiklerin ölçümleri yapılır.

 • Bagaj İçi Kontrolü: Trafik Kanunu gereği bulundurulması gerekli olan ilk yardım çantası, reflektör, yangın söndürme cihazı ve stepne kontrol edilir.

 • Motor Bölmesi: Aracın en önemli parçası olan motor, muayene sırasında detaylı incelenir. Motor kaputu kilit mekanizması ardından tüm aksam göz ile kontrol edilir. Fren hidrolik seviyesi, yağ, silecek ve soğutma suyu hortumları, akü ve akü bağlantısı ile tesisatının kontrolü yapılır.

 • Fren Sistemi: Araç, fren test cihazına bağlanarak fren kuvvet değerleri ve fren değerleri ölçülür.

 • Araç Altı Kontrolleri: Aracın altına bakılarak yağ ve yakıt kaçağı, aks ve süspansiyonlar, şasi bağlantıları, egzoz sistemi, fren sistemi kontrol edilir.

 • Far Ayarları: Cihaz ile far ayarlarının doğru olup olmadığına bakılır.

Testler sonucunda “Kusursuz”, “Hafif Kusurlu” ya da “Ağır Kusurlu” notu verilir. “Hafif Kusur” alan aracın eksikliğinin düzeltilmesi önerilir ve trafiğe çıkmasında sorun bulunmaz. “Ağır Kusur” alan araç tekrar muayeneye girmek zorundadır. Belirtilen kusurlar giderildikten sonra, 30 gün içerisinde aynı istasyonda ücretsiz araç muayene hakkı bulunur.


Araç Muayenesinde Kredi Kartı Dönemi

Araç muayene ücreti TÜVTÜRK istasyonlarında kredi kartı ile ödenebilir. Kredi kartı ödemeleri sadece yerli banka kartları ile tek çekim olarak yapılmakta ve ek hizmet bedeli alınmaktadır.

0 görüntüleme
bottom of page