top of page

Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller

İzlemiş olduğunuz dizilerde ve filmlerde geçen otellerin neresi olduğunu merak ederek araştırdığınız oldu mu hiç?

Bu yazımızda hem Türkiye televizyonlarında yer edinen dizilerin geçtiği otelleri hem de birbirinden güzel yabancı filmlere ev sahipliği yapmış otelleri ele aldık.

İşte dünyanın çeşitli noktalarından dizi ve film sahnelerinin çekildiği oteller.

Dizi ve Film Sahnelerinin Çekildiği Ünlü Oteller

1- Pera Palas Otel, İstanbul

Bir zaman yolculuğu yapacak olsanız hangi zamana gitmeyi tercih ederdiniz? Netflix’de yayınlanan Türk dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı ile pek çok izleyiciyi kendisine tekrar tekrar çekmeyi başarmış Pera Palas Otel, Türkiye’nin en önemli otellerinden biri.

Doğu ve Batı’nın buluşma noktası olarak sayısız hikayeye tanıklık eden Pera Palas Otel, Türkiye’de ilk elektrikli asansörün ve ilk sıcak suyun bulunduğu otel olarak da biliniyor.

Pek çok ünlü ismi, diplomat ve devlet insanını ağırlayan otelde geçen yerli ve yabancı çok sayıda film ve dizi bulunuyor.

Gençlik dönemlerinde aynı kadına aşık üç erkeğin ve bir kadının 50 yıl sonra Pera Palas Otel’de bir araya gelmesiyle başlayan macerayı ele alan Kalbin Zamanı filminde, filmin ana karakterlerinden biri de Pera Palas Otel’in kendisi.Yeşilçam’ın unutulmaz komedi filmlerinden Banker Bilo’da Pera Palas Otel’in içinde bir asansör sahnesi bulunurken, En Büyük Şaban filminin yılbaşı sahneleri için de Pera Palas Otel kullanılıyor.

Olivier Megaton’un Taken II isimli filminin ünlü sahnelerinden bazıları Pera Palas Otel’de geçerken, en son Charles King’in “Midnight at the Pera Palace” isimli ödüllü romanından uyarlama Netflix’in Türk yapımı dizilerinden Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisinin neredeyse tamamı Pera Palas Otel’de geçiyor.

Sizler de Pera Palas Otel’de minik bir zaman yolculuğuna çıkabilir, Atatürk’ün odasını ziyaret edebilir veya Orient Bar’da kokteyl molası verebilirsiniz.


2- Anastasia Meziki Hotel, İstanbul


Büyükada’da yer alan 1880 yapımı rüya gibi bir pembe köşk…

Burak Hakkı ve Aslı Tandoğan’ın başrollerini paylaştığı Reşat Nuri Güntekin’in unutulmaz eseri Dudaktan Kalbe romanından uyarlama ve kitapla aynı ismi taşıyan dizi, Büyükada’da yer alan Anastasia Meziki Hotel’de çekilmişti.

Dizinin yayınlandığı dönemde pek çok izleyici Büyükada’yı ziyaret ederek “Lamia’nın atladığı pencereyi” aramış ve oteli ziyaret etmişti.

Günümüzde de romantik bir tatil için tercih edebileceğiniz Anastasia Meziki Hotel, Büyükada’nın en güzel köşklerinden biri olarak, arkada minik bahçesi ve döneminin ruhunu yansıtan mobilyaları ile konuklarını ağırlamaya devam etmekte.3- A’jia Hotel, İstanbul


İstanbul, Kanlıca’da bulunan tarihi Ahmet Rasim Paşa Yalısı, 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinden izleri günümüze kadar taşıyarak şu anda A’jia Hotel olarak hizmet veriyor.

Hazal Kaya, Çağatay Ulusoy ve Vahide Gördüm’ün başrollerini paylaştığı ve Türkiye ekranlarının unutulmaz dizilerinden olan Adını Feriha Koydum dizisi ile ilk kez ekranlarda kendini gösteren A’jiya Hotel, Hazal Kaya’nın canlandırdığı Feriha karakterinin çalıştığı restoran olarak biliniyor.

Kanlıca’nın en güzel otellerinden biri olan A’jia Hotel, yalnızca Adını Feriha Koydum dizisinde değil, Kuzey Güney dizisinde de kendini gösteriyor.

Kuzey Güney dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Kuzey karakteri, dizinin bölümlerinden birinde tekne ile A’jia Hotel’e yanaşıyor.
4- Fontainebleau, Miami Beach


Florida’nın en gözde tatil noktası Miami Beach’te konumlanan Fontaineblueau, 1954 senesinde açılan ve pek çok filme ev sahipliği yapmış bir otel.

2007 senesinde Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından “Amerika’nın Favori Mimarisi” listesinde 93. sırada yer verilen Fontainebleau, ilk olarak Frank Sinatra’nın 1959 yılında oynadığı A Hole in the Head filmi ile ekranlarda görülüyor.

The Bellboy filmi Fontainebleau’da çalışan bir karakteri anlatıyorken, James Bond’un Goldfinger, Police Academy: Assignment Miami Beach ve The Bodyguard filmleri de Fontainebleau Oteli’nde geçiyor; Sylvester Stallone ve Sharon Stone’un başrollerini paylaştığı The Specialist filminin finali burada gerçekleşiyor.

Fontainebleau Oteli’ni ekranlarda en son Amazon’un sevilen komedi dizisi The Marvelous Mrs. Maisel’in 3. sezonunda görüyoruz: Midge Maisel Fontainebleau Otel’in lobisindeki süslü büyük merdivenlerden aşağı iniyor.
0 görüntüleme

Comments


bottom of page