top of page

Seyahate Çıkarken Telefonunda Kesinlikle Olması Gereken 6 Mobil Uygulama

Daha önce görmediğimiz bir şehri veya ülkeyi keşfetmek istediğimizde elimizin altında birçok bilgiyi barındıran mobil uygulamaların olması gerçekten müthiş bir kolaylık sağlıyor. Seyahat etmeyi çok daha keyifli bir hale dönüştüren mobil gezi uygulamaları ile şehri kolayca tanıyabilir, bölgenin en güzel restoranlarını keşfedebilir, oraları senden önce görmüş seyahat severlerin tavsiyeleriyle birbirinden güzel anılar biriktirebilirsin. O zaman sana oldukça işlevsel olan ve seyahatlerin sırasında en iyi yol arkadaşların arasında yerini alacak mobil uygulama önerilerimize göz atmaya başlayabilirsin.
City Maps 2Go

İnternet bağlantısına gerek duymadan çevrimdışı çalışabilen bir uygulama bu. Bulunduğun şehrin offline haritasını indirerek gezip görmek istediğiniz yerleri inceleyebilirsin. City Maps 2Go’da arkadaşlarının sevdiği mekanları görebilir, izleyeceğin rota üzerindeki en iyi mekanlara göz atabilir ve gittiğin yerlerle ilgili kişisel listeni oluşturabilirsin. Offline olarak kullanabileceğin bu uygulama, sana beş haritaya kadar ücretsiz hizmet sunuyor.


Rome2rio

Yurt dışı seyahatlerinde herhangi bir yere uçakla, otobüsle, arabayla veya trenle nasıl gidilebileceği konusunda bilgi veren Rometorio, en iyi yol arkadaşlarından biri olmaya aday. Belirlediğin gezi rotasını uygulamaya işlediğinde ne kadar zamanda ulaşacağını ve sefer saatlerini görebilirsin.


Guides by Lonely Planet

Seyahat ederken sana eşlik edecek en yararlı uygulamalardan biri de Guides by Lonely Planet. Keşfetmek istediğin ülke veya şehirlerle ilgili sana tavsiyeler ve ipuçları veren Lonely Planet, yalnızca turistlerin yazdıklarını değil yerel rehberlerin içeriklerini de bünyesinde barındırıyor.

İnternette bulabileceğin klasik bilgilerin dışında yemek yerleri, ulaşım ve sağlık olanakları, güvenlik gibi bilgilerin de yer aldığı uygulamada kafana takılan her konunun cevabını bulabilirsin. Hem iOS hem de Android’de sunulan uygulamada çevrimdışı haritalar ve para birimi çevirici de bulunuyor.
Trip – it

Uçak biletleri, otel rezervasyonları, check-in işlemleri, haritalar, yol tarifleri, hava durumu… Tüm seyahat detaylarını tek bir çatı altında toplayan bu seyahat uygulamasına bayılacaksın! Uygulamayı kullanmak için yapman gereken tek şey seyahat onaylarını aldığın e-mail adresiyle kaydolmak. Uygulama otomatik olarak bunları tarayacak ve yaklaşan seyahatlerini ana programa dönüştürecek. Böylece ihtiyacın olan tüm seyahat bilgilerini derli toplu bir şekilde Trip-it’te toplayarak e-posta karmaşasından kurtulabilirsin. Trip-it’i hem Google Play’de hem de App Store’da bulabilirsin.


Xe Currency

Yurt dışı seyahatlerinde mobil uygulamalar içerisinde en çok işine yarayacak olanlardan biri kesinlikle XE Currency. Kısaca uluslararası para birimi dönüştürme uygulaması olarak tanımlayabileceğimiz XE Currency, istediğin ülkenin para biriminin günlük döviz kuru üzerinden istediğin birime göre karşılığını hesaplıyor. Üstelik havalimanındaki kur farklarını bile hesaplıyor. En faydalı mobil seyahat uygulamaları arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.Livetrekker

İlk kez gideceğin bir şehir için gezilecek-görülecek şeyler ve yapılacaklar listesi hazırlamak Livetrekker uygulaması ile çok kolay! Sen gezerken çektiğin fotoğrafları, ses kayıtlarını, videoları, notları coğrafi olarak rota üzerinde etiketliyor. Yani sen yeni yerler keşfetmenin heyecanını yaşarken, tüm anılarını Livetrekker biriktiriyor… Bir çeşit seyahat rehberi oluşturmuş oluyorsun. Bu mantıkla şehri senden önce gezen insanların çıkardığı rotaları da takip edebilirsin. Ayrıca hangi fotoğrafı nerede çektiğini, gezdiğin gördüğün mekanların isimlerini hatırlamak da bu uygulama sayesinde kolaylaşıyor. Benzer özelliklere sahip bir diğer seyahat uygulaması olarak Wikiloc’u önerebiliriz.

44 görüntüleme

Comments


bottom of page